مقاله ها
 
 
 
سیستم حضور و غیاب;
فیش حقوق
مصادیق زندگی ایرانی - اسلامی در کتب درسی تقویت می‌شود

به گزارش مرکزاطلاع رسانی وروابط عمومی وزارت آموزش وپرورش به نقل از استان خراسان شمالی ، سید محمد بطحایی که برای افتتاح پروژه‌های متمرکز هفته دولت در نخستین سفر کاری خود به‌عنوان وزیر آموزش‌وپرورش به خراسان شمالی سفرکرده است، بعد از ظهر امروز با حضور در جمع اصحاب رسانه به سؤالات آنان پاسخ داد و گفت: موضوع ارتقای معیشت که دغدغه بسیاری از فرهنگیان کشور است  در قانون برنامه ششم و سند تحول آموزش‌وپرورش موردتوجه قرارگرفته است.

بطحایی عنوان کرد: آنچه در قالب لایحه نظام پرداخت معلمان به مجلس ارسال می‌شود، موضوع سنجش صلاحیت‌های حرفه‌ای آنان است که متناسب با آن تفاوت‌هایی در نظام پرداخت ایجادخواهد شد.

وی تصریح کرد: تأثیرگذاری در فرآیند یادگیری و یاددهی در مدرسه ازجمله مهم‌ترین شاخصه‌هایی است که در نظام رتبه‌بندی معلمان دنبال خواهیم کرد.

وزیر آموزش‌وپرورش بابیان اینکه یکی از مصادیق تعلیم و تربیت به‌ویژه در بخش عمومی، تعمیق روحیه انقلابی گری است، اظهار کرد: بر این اساس دانش آموزان  به عنوان آینده‌سازان کشور،باید با الگوی زندگی اسلامی ایرانی آشنا شوند و مهارت‌های زندگی را فرا گیرند.

بطحایی با تأکید بر اینکه این مهارت‌ها در آینده، بیشتر تقویت خواهند شد، افزود: فرزندان امروز که آینده انقلاب به دست آنان سپرده شده است، باید به‌گونه‌ای تربیت شوند که بتوانند همواره روحیه انقلابی گری، گذشت و ایثار را در زندگی با خود داشته باشند.

وی ادامه داد: بخشی از این مهارت‌ها در کتاب‌های درسی باید آماده شود و بخش دیگر در برنامه‌های آموزشی و تربیتی، با تمرین و ممارست  به دانش آموزان باید انتقال یابد.

وزیر آموزش‌وپرورش با تأکید بر اینکه بانشاط سازی و جذاب سازی مدارس یکی از برنامه‌های جدی آموزش و پرورش است، اظهار کرد: باید بتوانیم با شیوه‌های مختلف، فضای مدرسه را برای پذیرش دانش آموزان، بانشاط کنیم.

بطحایی عنوان کرد: دانش آموزان باید با میل و رغبت بیشتری وارد مدرسه شوند که برای این منظور برنامه‌هایی پیش بینی شده است.

وی افزود: تقویت کانون مدرسه یکی از این برنامه‌هاست که نه‌تنها متوقف نخواهد شد بلکه با برنامه‌ریزی صورت گرفته با حجم گسترده‌تری نسبت به گذشته ادامه خواهدیافت.

بطحایی با اشاره به مدارس خشت و گلی باقیمانده در کشور تصریح کرد: در خصوص بازسازی و نوسازی این مدارس اعتبارات و برنامه های خوبی در قانون برنامه ششم و بودجه سال ۹۶ پیش‌بینی‌شده است.

وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به تنوع انتخاب دانش آموزان نسبت به رشته های گوناگون تحصیلی گفت: در برخی مناطق که رشته ای خاص مورد توجه است نمی توان نیروی انسانی را انتقال داد، بنابراین در این مناطق، از نیروهای بازنشسته استفاده می کنیم.

نیروهای جوان در آموزش‌وپرورش به کار گرفته می‌شوند

وزیر آموزش‌وپرورش از جوان‌گرایی در بدنه این وزارتخانه خبر داد و اظهار کرد: یکی از برنامه‌های ما استفاده از نیروهای جوان و باانرژی در امر تعلیم و تربیت است؛ البته این امر به معنای آن نیست که نباید از ظرفیت افراد باتجربه استفاده شود.

وی افزود: باید به‌تدریج به سمتی برویم که نیروهای جوان در سطح مدیریت میانی بیشتر حضور یابند و در آینده مدیریت ارشد را عهده دار شوند.

وی در خصوص بکارگیری نیروهای حق‌التدریس گفت: این امر نیازمند اعمال ملاحظاتی است که در صورت تصویب طرحی که در دستور کار مجلس قرار دارد، لازم‌الاجرا خواهد شد.

وزیر آموزش‌و پرورش یکی از برنامه‌های آموزش وپرورش دولت دوازدهم را، نظام تضمین کیفیت عنوان کرد و گفت: تلاشمان آن است که آموزش‌وپرورش را در حد  استانداردی از کیفیت، تعریف کنیم.

بطحایی فضا و تجهیزات را یکی از مؤلفه‌های این استانداردسازی برشمرد و بر نوسازی و بازسازی فضاهای آموزشی تاکید کرد.

بازگشت به ليست اخبار