مقاله ها
 
 
 
سیستم حضور و غیاب;
فیش حقوق
كسي در آموزش و پرورش راضي به تضعيف ارزش‌ها نيست

حجت‌الاسلام محي‌الدين بهرام محمديان در حاشيه همايش تخصصي توليد محتواي الكترونيكي در پاسخ به سؤال يكي از معلمان پيرامون سند 2030 اظهار كرد: سند 2030 يك مسأله مهم بود و معتقديم بر حسب قانون اساسي سياست‌هاي كلي نظام بر عهده مقام معظم رهبري است.


وي افزود: مسؤولان جمهوري اسلامي در مقطعي 2030 را در چارچوب قواعد بين‌المللي تحت عنوان توسعه پايدار پذيرفتند اما بعد از پذيرفتن متوجه شدند كه رهبر معظم انقلاب به عنوان سياست كلي با اين سند مخالف هستند و اعلام فرمودند بنده اين سند را نمي‌پسندم.

معاون پژوهش، برنامه‌ريزي و نيروي انساني وزارت آموزش و پرورش گفت: معتقدين و منتقدين به صورت همزمان وارد محتواي سند 2030 شدند، اما رهبر معظم انقلاب در ارديبهشت ماه در ديدار معلمان فرمودند «بنده اساساً فارغ از محتويات 2030 به طور كلي اين سند را قبول ندارم و نمي‌پسندم كه يك مجموعه بيروني براي آموزش و پرورش ما تعيين تكليف كند».

* محيط‌زيست هم بايد پاسخگوي سند 2030 مي شد

وي با بيان اينكه اين فرمايشات مقام معظم رهبري نشان مي‌دهد كه ايشان با مبناي سند 2030 مخالف هستند ، تأكيد كرد: پس از صحبت‌هاي منتقدان باز هم رهبر معظم انقلاب فرمودند «اگر سند 2030 فارغ از محتويات، ويژگي‌هاي خوبي هم داشته باشد، به مصلحت نظام نيست» و اين موضوع تمام شد اما برخي اوقات جايگاه‌ها را نمي‌شناسيم.

محمديان با بيان اينكه سند 2030 به عنوان يك سند مطرح نيست، خاطرنشان كرد: توسعه پايدار 17 هدف دارد كه يكي از اهداف آن آموزش است و در اهداف ديگر موضوعاتي هستند كه اگر به آن ملتزم مي شديم آموزش را دچار تناقض هاي سنگين‌ و سهمگين مي‌كرد ، انتقاد به برخي مسوولان وارد است كه همه ي تبعات سند 2030 را متوجه آموزش و پرورش كردند در حالي كه سازمان محيط‌زيست، بهداشت و ديگران هم بايد در حوزه خودشان پاسخگو مي بودند.

وي بيان كرد: چيزي به نام سند به وزارت آموزش و پرورش ابلاغ نشد و چيزي هم اجرا نشد، برخي در سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي اين وزارت‌خانه هم گفتند برخي مشكلات حاصل از 2030 است اما چنين موردي وجود نداشت.

* كسي در آموزش و پرورش راضي به تضعيف ارزش‌ها نيست

معاون پژوهش، برنامه‌ريزي و نيروي انساني وزارت آموزش و پرورش يادآور شد: اكثر تيرهاي منتقدان ناشي از سند 2030 به وزارت آموزش و پرورش اصابت كرد اما مي‌دانم در آموزش و پرورش هيچ‌كس راضي نيست كه ارزش‌هاي اخلاقي، ايثار، شهادت، ارزش‌هاي ملي و مذهبي تضعيف شوند.

وي با بيان اينكه زندگي‌نامه كساني كه به كشور ما عزت دادند بايد در كتاب‌هاي درسي منعكس شوند، تأكيد كرد: آموزش و پرورش خودش را ملزم و موظف مي‌داند، آن چيزهايي كه هويت انقلاب اسلامي و نظام جمهوري اسلامي را تقويت مي‌كند را توسعه دهد.

محمديان در ادامه عنوان كرد: حتي برخي به بهانه ي انتخابات به چاپ عكس‌ رئيس‌جمهور در كتب درسي انتقادات كردند در حالي كه اين مورد در همه دوره‌هاي رياست جمهوري بوده و امري طبيعي است؛ تأليف كتب درسي مشكلات خود را به دنبال دارد چراكه اين كتاب‌ها بايد با افكار عموم مردم جامعه مطابقت داشته باشد.

بازگشت به ليست اخبار