مقاله ها
 
 
 
سیستم حضور و غیاب;
فیش حقوق
كساني‌كه كتاب‌هاي درسي را نقدمي‌كنند، دست‌كم بايد از محتواي آن مطلع‌باشند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، حجت‌الاسلام محی‌الدین بهرام محمدیان رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در گفتگوی حضوری با شبکه خبر گفت: کتب درسی هیچ فصل ثابتی برای همیشه ندارد و بر اساس نیاز زمان، اقتضائات فرهنگی، سیاسی و اجتماعی تغییر می کند و حداقل عمر محتوای کتاب‌های درسی 5 سال است‎.‎‏ ‏

حجت‌الاسلام والمسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان با اشاره به اینکه کتب درسی آینه تمام نمای پایه و نصاب علمی یک کشور محسوب می شود افزود: تدوین کتب درسی با توجه ‏به آخرین دستاوردهای علمی و فناوری، همواره رویکرد ایرانی- اسلامی - انقلابی بوده است و بازنگری می شود. در کتاب های درسی نمی تواند آرشیو چندین ساله از دروس مختلف تدریس شود بلکه باید براساس موقعیت های زمان و مباحث تکنولوژی روز تغییر و اصلاح شود بنابراین ریزش و تغییر محتویات درسی هر پنج سال یکبار صورت می گیرد.
معاون وزیر آموزش وپرورش گفت: تدوین و تالیف کتب درسی در راستای سیاستهای راهبردی مقام معظم رهبری، استقلال کشور، نیاز بازار کار و خیلی از موارد دیگر بررسی و تدوین می شود و امروزه در کتب درسی بحث سواد رسانه ای نیز مد نظر آموزش و پرورش است و مورد استقبال جمعی نیز قرار گرفته است. این بحث بسیار کاربردی و نیاز امروز در عصر ارتباطات و رسانه ای است.
‏حجت الاسلام محی الدین بهرام محمدیان گفت: موضوعات ‏تفکر و سواد رسانه ای، سبک زندگی و اجتماعی و خیلی از محتویات دیگر بر اساس موضوعات روز ریزش و گزینش می شود و همزمان معلمان نیز بر اساس محتویات دروس جدید آموزش های کوتاه مدت و ضمن خدمت آموزش های توجیهی نیز می بینند و از طرفی سی دی های آموزشی برای آموزش معلمان تهیه شده است که خانواده ها نیز می توانند از آن استفاده کنند.
رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی افزود: ما نیازمند تربیت نیرو هستیم از اینرو در شبکه باشگاه معلمان مولف از معلمانی که دست به قلم هستند و مطلب و تجربه هایشان را می نویسند استقبال می کنیم. با غنی شدن این باشگاه ما دارای گنجه ارزشمندی در سال های بعد خواهیم شد.
وی افزود: در سال های گذشته دچار غفلتی شدیم و آن فقط تدریس زبان انگلیسی بود. اما براساس فرموده های مقام معظم رهبری یکی از مطالباتی که در زمینه تدریس زبانهای خارجی از وزارت اموزش وپرورش مطرح است، تنوع ‏بخش زبانهای خارجی است. از این پس به زبان های آلمانی، فرانسه و برخی زبانهای دیگر توجه می شود. تاکنون در کانون زبان های ایران به چنین موردی توجه نمی شده است.

حجت الاسلام محی الدین بهرام محمدیان گفت: برنامه های درسی متناسب با پیشرفت ها و نظام نوین آموزشی تغییر می کند و بزودی بازنگری صورت می گیرد. سال اول اجرای آموزشی سال دوم اسقرار و در سال 4 و 5 ابتدایی ارزشیابی کامل در تغییر کتاب های درسی صورت می گیرد. محتویات کتب درسی با رویکرد اسلامی - ایرانی - انقلابی تغییر خواهد کرد که با مطالعه و تحقیق همراه است. در هویت ایرانی به خرده فرهنگ ها نیز توجه می شود.

حجت الاسلام محی الدین بهرام محمدیان رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی گفت: کسانیکه وارد نقد کتاب های درسی می شود دست کم باید از محتویات آن مطلع باشند.

برای مشاهده فیلم این گفتگو اینجا کلیک نمایید.

بازگشت به ليست اخبار